Site icon VERONIKA

17 tipů na zimní čtení

Vánoce jsou fuč, silvestrovské oslavy taky a jediné, co nám zůstalo, jsou dlouhé večery a mrazivá rána zahalená nekonečnou tmou. Začátek roku zkrátka není obdobím, kdy by se mi chtělo opouštět teplo domova, a tak nějak tuším, že vy to budete mít stejně.

No a protože s novým rokem přichází na scénu i řada předsevzetí, z nichž se jako velmi populární jeví i víc přečtených knih, rozhodla jsem se, že se s vámi dnes o několik tipů podělím. Čtení je pro mě už takový malý usínací rituál a pokud se nejdná o nějakou velmi výjimečnou situaci, pár stránek přečtu opravdu každý večer.

Takže pokud to máte stejně, nebo jen hledáte zábavu na dny, kdy se vám nechce mrznout v zablácených ulicích, uvařte si hrnek kafe, zabalte se do peřiny a pusťte se do čtení;

Myšlení, rychlé a pomalé

Úžasná kniha, kterou by si měl přečíst opravdu každý. Více jsem se o ní už rozepsala v tomto článku.

Hipík

V částečně autobiografickém románu Hippie se můj oblíbený Paulo Coelho vrací do svého mládí, do bouřlivé doby přelomu 60. a 70. let 20. století. Na pozadí hlavní linie vyprávění, líčícího cestu dvou mladých lidí – Paula a Karly – za duchovním poznáním do Nepálu, sledujeme celosvětové hnutí hippies i dramatické události jara roku 1968 ve Francii. Knihu jsem přečetla za pár dní a můžu jedině doporučit!

Média, lži a příliš rychlý mozek

Spoluzakladatel webu Manipulátoři.cz v knize ukazuje cestu k nezávislému a kritickému myšlení, se kterým se naučíme odhalovat falešné zprávy, rozpoznat pravdu od lži a nepodléhat konspiračním teoriím. A to myslím fakt stojí za přečtení.

Velká kniha o kávě

Péťa Veselá je je mistryní ČR v přípravě kávy, podílí se na mezinárodních soutěžích a vede baristické kurzy. Její první Kniha o kávě byla zásadním titulem (a moje první kniha o kávě vůbec) a na podzim spatřilo světlo světa její aktualizované vydání, které je doplněno o spoustu nových poznatků a zkušeností.

Jedenáct minut

Paulo Coelho vyznává jedno krédo: mluvit o tom, co ho znepokojuje, nikoliv o tom, co chtějí lidé slyšet. Autor se ve svém románu inspiroval příběhem mladé Brazilky. Venkovská dívka podepíše v Rio de Janeiru s evropským podnikatelem smlouvu, která jí má zajistit kariéru tanečnice, když však pozná skutečné podmínky práce v ženevském podniku, dá přednost svobodnějšímu životu prostitutky. Tak předčasně vyzrává a vzdaluje se ideálům mládí, místo snů má cíl: našetřit peníze na koupi statku v Brazílii. Je zklamána citovými i sexuálními „vzory“ a představa harmonického tělesného i duševního splynutí dvou lidí jí připadá zcela utopická. Jakmile však symbolicky vkročí na starobylou poutnickou Svatojakubskou cestu, která Ženevou prochází, rázem se její tělo i duše začínají působením lásky opět shledávat. Coelhův román Jedenáct minut není konvenčním vyprávěním o lásce a sexu, ale odvážným a velmi potřebným varováním před tím, co autor nazývá falešnými modely sexu.

O myších a lidech

Nádherný příběh a jedna z mých nejoblíbenějších knih vůbec.

Proč spíme

Kniha předního světového neurovědce Matthewa Walkera odkrývá nejnovější poznatky z výzkumu spánku. Poprvé v historii dnes věda dokáže zodpovědět, proč vůbec spíme, jak spánek prospívá našemu tělu a mozku a proč má spánková deprivace tak ničivé následky. Walker objasňuje vliv spánku na logické rozhodování, učení a paměť, na seřizování našich emocí a imunitní systém, ale i metabolismus a chuť k jídlu.

Konec prokrastinace

I když s prokrastinací moc velký problém nemám, po zhlédnutí rozhovoru s Petrem Ludwigem jsem na knihu změnila názor. Kromě toho, jak se poprat s neustálým odkládáním věcí, se totiž věnuje i tématům jako je kritické myšlení nebo osobní motivace, což je mi víc než blízké.

Umění vítězit

Autor je zakladatelem společnosti Nike, Inc. a jedním z nejvýznamnějších představitelů mezinárodního obchodu. Jako generální ředitel firmy působil v letech 1964–2004 a v současné době je předsedou správní rady. Žije se svou manželkou Penny v Oregonu. Jako mladý si Phil Knight, tenkrát čerstvý absolvent obchodní školy, od svého otce půjčil padesát dolarů a založil firmu s jediným prostým cílem: dovážet z Japonska vysoce kvalitní, a přitom levnou běžeckou obuv. V prvním roce, 1963, prodával boty z kufru svého vozu a vydělal osm tisíc dolarů. V současnosti dosahuje každoroční obrat společnosti Nike třiceti miliard dolarů. V dnešní době start-upových projektů platí Knightova společnost za zlatý standard a její „fajfka“ je víc nežli jen pouhé logo. Je to symbol elegance a úspěchu, jedna z mála ikon, kterou okamžitě rozpoznáte i v nejvzdálenějších koutech světa. Ale sám Phil Knight, člověk, který za tímto úspěchem stojí, byl vždycky zahalen tajemstvím. Ve svých vzpomínkách, formulovaných na rovinu, s pokorou, zábavně a s nejedním překvapením, konečně sám vypráví svůj příběh.

Hacknutá čeština

Projekt Čeština 2.0 mě baví už pěkně dlouhou dobu a psala jsem vám o něm už v tomto článku. A teď konečně vyšel i knižně!

Kávologie

Kniha odhalující tajemství kávy od původu zrn až po její ochutnání. Od rostliny až k nápoji. Bible pro všechny #coffeelovers

Ogilvy o reklamě v digitálním věku

Legendární kniha O reklamě, kterou napsal sám velký David Ogilvy, byla moje vůbec první kniha, kterou jsem z oblasti marketingu četla, a doteď ji mám vystavenou na nočním stolku. A i když tohle už není dílo slavného otce reklamy, staví na podobných principech a rozhodně si ji musím přečíst.

Manipulace a propaganda na pozadí současné informační války

Autor odkrývá současnou praxi ovlivňování veřejného mínění pomocí mediální manipulace a propagandy. Nabízí čtenáři řešení, jak hodnotit události tak, aby se nestal obětí informační války, a řeší otázku, proč jinak rozumní lidé často zcela iracionálně a pudově souhlasí s politikou, která jde proti jejich občanským, politickým i ekonomickým zájmům. Kniha by prý neměla uniknout lidem, kterým není lhostejné, co se ve společnosti kolem nich děje, ale i těm, kteří se zabývají sběrem, distribucí, analýzou a výkladem informací, zejména novinářům, specialistům vztahů s veřejností (PR), pedagogům a studentům společenských věd.

Jako řeka, jež plyne

Sbírka fejetonů, článků a glos Paula Coelha, kde spojuje své zážitky z cest, příběhy a setkání s neobyčejnými lidmi se zamyšlením nad odvěkými problémy člověka. Knihu jsem četla už podruhé a rozhodně ne naposledy.

Faktomluva

Lékař, statistik a zábavný popularizátor Hans Rosling v knize odhaluje deset instinktů – nevědomých, ale předvídatelných myšlenkových zkreslení, která ovlivňují naše názory na okolní svět.

Jak získávat přátele a působit na lidi

Osmdesát let starý rukopis, legenda mezi knihami pro osobní rozvoj. Publikace Jak získat přátele a působit na lidivyšla poprvé v roce 1937 a ještě dnes se na pultech knihkupectví objevují dotisky. Důvodem je její nadčasovost – fakt, že se motivační knihy dnes rojí jako houby po dešti, ještě neznamená, že pokaždé musejí přijít s něčím převratně novým. Dale Carnegie ve svém díle již v první polovině dvacátého století shrnul dodnes platné zásady toho, jak si vybudovat úspěšný život. A nejde o strohý návod na to, jak s druhými manipulovat, jak by mohl název napovídat – během četby se totiž spíše než s ostatními naučíte pracovat sami se sebou.

Prague Coffee Guide

… a kdybyste náhodou hledali nějaké příjemné místo, kam se s výše zmíněnými knihami zašít, rovnou 45 tipů najdete v prvním designovém průvodci po těch nejlepších pražských kavárnách.

S jakými knihami plánujete trávit chladné zimní večery vy? Napište mi nějaké další tipy do komentářů!

Veronika ♥

Exit mobile version
Přejít k navigační liště