
Jsou knihy a knihy. Některé čteme, abychom na chvíli unikli do jiného světa, doby. Abychom žili životy hlavních postav, odreagovali se, pobavili. Tyhle oddechovky, jak jim říkám, si zpravidla beru na dovolenou a jsou pro mě symbolem pohody a klidu. Nechám se vtáhnout do děje, několik dní prožívám emoce hlavního hrdiny a když příběh skončí, víckrát se už ke knize nevrátím.
A pak tu jsou knihy, které chci mít ve své knihovně. Takové, ke kterým se ráda vracím, hledám v nich zajímavé myšlenky a znovu a znovu si připomínám důležité části, které jsem si podtrhla. A právě o nich bude dnešní článek. V následujících řádcích se s vámi podělím o deset knih, které postupně, jedna za druhou, zformovaly můj pohled na svět. Výběr odráží moji lásku k marketingu, psychologii, fyzickému i duševnímu zdraví a kavárnám a každá z nich pro mě představuje pomyslný kousek skládačky, jež zapadl na své místo a pomohl mi nahlížet na život tak, jak na něj nahlížím dnes.
Doufám, že vás můj výběr inspiruje a budu moc ráda, když mi do komentářů napíšete, jaké knihy otevřely oči vám;
- Myšlení, rychlé a pomalé – Můžeme věřit naší intuici? Proč děláme chyby? Rozhodujeme se svobodně? Jakým iluzím podléháme? A jak mohou být tyto iluze zneužity proti nám? Kniha Daniela Kahnemana, nositele Nobelovy ceny za ekonomii, mi bez nadsázky změnila pohled na svět a vychvaluju ji, kudy chodím. Kdyby na vás čtení bylo příliš složité, doporučuju i její stravitelnější verzi Média, lži a příliš rychlý mozek, kterou napsal spoluzakladatel webu manipulatori.cz Petr Nutil.
- Proč spíme – Kniha předního světového neurovědce Matthewa Walkera odkrývá nejnovější poznatky z výzkumu spánku. Dozvíte se, proč vůbec spíme, jak spánek prospívá našemu tělu a mozku a proč má nedostatek kvalitního spánku tak ničivé následky na naše zdraví i duševní pohodu.
- Jak drahé je zdarma? – Cokoliv, pod čím je podepsaný Dan Ariely, stojí za přečtení a Jak drahé je zdarma? není výjimkou. V knize popisuje skryté, iracionální faktory, které ovlivňují naše myšlení, a na konkrétních příkladech demonstruje, jak mít rozhodování (alespoň zčásti) pod kontrolou. Kdyby vás téma zaujalo, v podobném duchu se nese i kniha Vyluxusované mozky, kterou napsal marketingový vizionář Martin Lindstrom.
- Cesta k opravdovému jídlu – Když Evička s Markét vydaly tuhle bibli zdravého životního stylu, musela jsem vám o ní napsat rovnou celý článek. Výživová gramotnost je alespoň v Česku pořád dost podceňovaná, a tak jsem nadšená, že konečně vznikla kniha, které pokrývá vše, co by měl každý člověk, co chce žít dlouho, zdravě a hlavně šťastně, znát.
- Faktomluva – Máte kvůli informacím, které se k vám dostávají, pocit, že se stav světa zhoršuje anebo se dokonce řítíme do záhuby? Budete-li se zajímat o fakta, zjistíte, že je to trochu jinak. Vlastně ne trochu. Je to naopak.
- Čtyři dohody – Prvně jsem se s myšlenkami z knihy setkala na představení Jaroslava Duška a každá z dohod mi otevřela oči. Uvědomila jsem si, kolik zbytečného trápení jsem sobě nebo svým blízkým nevědomky způsobovala, a i když je kniha na můj vkus někdy až moc ezo, ručím vám za to, že vás přiměje k zamyšlení nad vaším dosavadním životem.
- Zbraně vlivu – Fascinující kniha o přesvědčování a manipulaci, která přináší odpověď na otázku, proč říkáme ano, i když nesouhlasíme.
- Velká kniha o kávě – Vysvětlit člověku, který každé ráno začíná hrnkem instantního kafe se dvěma kostkami cukru, proč káva v dobré kavárně stojí, kolik stojí, je někdy nadlidský úkol. Velká kniha o kávě, jejíž autorkou je skvělá Péťa Davies Veselá, vás zavede na kávové plantáže, vysvětlí proces pražení i přípravy jednotlivých kávových nápojů a ukáže, kolik lidské práce stojí za jedním jediným šálkem kávy. Její starší vydání byla vůbec první kávová knížka, jakou jsem kdy četla, a troufám si říct, že odstartovala moji (krátkou) baristickou dráhu.
- Začněte s PROČ – Zamysleli jste se někdy nad tím, proč děláte to, co děláte? Ať už svojí energii investujete kamkoliv, položte si vždy nejdřív otázku PROČ a až pak řešte JAK a CO. A to ve všech sférách vašeho života.
- Psychologie médií – Od novin po sociální sítě hrají masmédia obrovskou roli v utváření způsobu, jakým nahlížíme sami na sebe i na naše okolí. Autor David Giles, který je lektorem psychologie médií při britské University of Winchester, se v knize zabývá mimo jiné účinky reklamy, adorací celebrit a vlivem médií na chování a vnímání lidí. Povinná literatura pro všechny!
Jaké knihy ovlivnily vás? Kdyby vás zajímalo, co dalšího čtu nebo poslouchám, můžete si přečíst i tento článek, kde jsem vypsala mé oblíbené blogy a podcasty, a pokud nechcete být ochuzeni o žádné novinky, nové objevy pravidelně sdílím ve Stories na mém Instagramu @veronikatazlerova.
Veronika ♥
Tu knihu proč spíme mám také a těším se na ni. A cesta k opravdovému jídlu je skvělá. Teď čtu bohatý táta, chudý táta a ta je také super.
Autor
Na Bohatý táta, chudý táta mám zálusk už dlouho, dej pak vědět, jak se ti líbila:)
Milá Veru, mě asi nejvíc zaujaly knížky od Anity Moorjani podle skutečné události ??❤️
Autor
Od té jsem ještě nic nečetla, děkuju za tip:)
Ahoj Veru,
tak mám pocit, že asi sdílíš knihovnu s mým mužem 😀 Přinejmenším polovina jsou i jeho oblíbené 🙂
Hodně čte melvilovky a je fakt, že jestli někde vydávají fakt zajímavé knihy, tak tam 😉
Zaujaly mě Zbraně vlivu, zbytek máme povětšinou v knihovně, akorát já pořád půjčuju knihy z knihovny a na tyhle nezbývá čas…:-D Jinak všeobecně mě hodně zajímají knihy spojené s historií, případně s náboženstvím (ačkoliv jsem ateista – možná právě proto, často se setkávám s tím, že se mnou věřící o víře nechtějí mluvit) – teď třeba čtu Dlouhý krok do tmy, detektivku z přelomových dní roku 1918 na Semilsku a je to skvělý, jen si připadám, že tyhle český dějiny mě nějak minuly :-/
Měj se krásně a díky za tipy.
T.
Autor
Terez, melvilovky miluju, to je vždycky sázka na jistotu:) A pokud jde o knihy spojené s historií, tam mám celkem mezeru, až dodělám školu, chci se taky do historické literatury ponořit trochu víc, ať si doplním mezery.
Super, akorát jsem dnes přemýšlela, že začnu víc číst a chtěla jsem něco takového ❤️ děkuji
Autor
Týnko, tak to jsem ráda, že tě moje tipy inspirovaly ❤️
Na Proč spíme narážím všude možně, ještě jsem ale nepřečetla. Potom mě zaujaly i další tvoje tipy, takže ukládám a budu se snažit je sehnat 🙂 Mně v poslední době ovlivnilo Raději zešílet v divočině a Jako v nebi, jenže jinak (2x Aleš Palán). Je to krásná hluboká knížka o zajímavých lidech a jsou v ní fakt dobré myšlenky! Pak mě ještě zaujala knížka O výživě (dávnější tip z tvého blogu), protože je hrozně dobře a výstižně napsaná. No a úplně nejvíc mám ráda knížky Austina Kleona 🙂
Autor
Teri, Proč spíme moc doporučuju, je to fakt skvělá kniha. A moc děkuju za další tipy:)
Když jsem viděla titulek článku, ihned mě napadla Faktomluva, kterou taky zmiňujete. Právě ji mám rozečtenou. S otevřenou pusou koukám, jak jsem si o světě myslela spoustu věcí, které se vůbec nezakládají na faktech. Tuhle knížku by si měl opravdu přečíst každý.
Autor
Katko, naprosto souhlasím. A pokud bych měla jmenovat jen jednu jedinou knihu, kterou bych doporučila opravdu všem, bude to Myšlení, rychlé a pomalé. Ta mi fakt otevřela oči:)
Ahoj Veru,
mě paradoxně neovlivnila žádná tahle seberozvojovka /asi proto, že je skoro vůbec nečtu :D, ale paradoxně Medvědín od Fredrika Backmana. Je tam tolik moudrýho, že se člověk fakt zamyslí sám nad sebou 🙂 Jako oddechovku na dovču nebo jen tak rozhodně doporučuju 🙂 A na tvý doporučení si asi přečtu Proč spíme a Myšlení pomalé a rychlé – tu mám dokonce i doma.
měj se krásně,
Nikča
Autor
Nikčo, děkuju za tip, mrknu na ni:)
Proč spime a čtyři dohody jsem četla také 🙂 Ještě mi hodně otevřely obzory knihy Velmi osobní kniha o zdraví od Margit Slimakove, Cyklická žena od Miramdy Gray a Konec prokrastinace Petr Ludwig. Taky doporučuji si přečíst ?
Já jsem spíše na beletrii, ze které si toho ale umím také hodně odnést. To zase ne, že ne. Je ale potřeba to hledat hlouběji a ne každá kniha takové poznání dává. Pro mě je v tomhle určující Pán prstenů. Je to krásné poselství o překonání sebe samých, o lásce a přátelství v těch nejryzejších formách. Zlo je tak vykreslené tak, že jej lze hned poznat, což je něco, co bychom všichni určitě chtěli i zde. Máme ale svůj svět, bez magie a velkých králů, takže si musíme vystačit s odhodláním a s láskou.